tr_TR
en
off

ANA SAYFA             SAĞLIK         YEMEK TARİFLERİ        EĞİTİM          PRATİK BİLGİLER

 
Temizliğe Dair Herşey
1603

1. Ocak Izgaralarının Temizliği

Yağ bağlayan ocak ızgaralarınızı kolayca temizlemek için 1/4 su bardağı amonyağı (aktarlarda bulabilirsiniz) kilitli bir poşetin içine dökün ve ocağınızın ızgarasını da poşetin içine yerleştirip poşetin kilidini sıkıca kapatın. Bu şekilde 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün ızgaranızın tertemiz olduğunu göreceksiniz. aynı işlemi mangal yaptığınız ızgaralar için de uygulayabilirsiniz.

2. Ahşap Mobilyalardaki Çiziklerden Kurtulun

Bunun için ihtiyacınız olan 2 basit malzeme var; sirke ve zeytinyağı. 1′e 1 ölçüdeki malzemeleri karıştırıp bir bez yardımıyla mobilyanızı ovun.

3. Ahşap Mobilyalardaki Beyaz Lekeler

Genellikle üzerine sıcak bir cisim konduğu zaman oluşan bu lekeleri çıkarmak çok kolay aslında. Lekeyi ortaya çıkaran şey aynı zamanda lekenin çözümü de. Lekenin üzerine 2-3 kat katladığınız nemli bir bez koyun. Ütünüzü orta ısıda buharlı konuma getirip bezin üzerinden 15-20 sn. kadar ütüleyin. Lekeden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

4. Bıçaklardaki Pas Lekeleri

Bıçaklarınızın ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en iyi şey onları bulaşık makinesi yerine elinizde yıkamanızdır. Bıçaklarınızı bulaşık makinesinde yıkadığınız takdirde hem uzun vadede kullanım süresini kısaltmış hem de paslanma riski ile karşı karşıya getirmiş olursunuz. Bu sebepten dolayı bıçaklarınızda pas lekeleri oluştuysa limon veya sirke ile ovarak lekeleri çıkarmanız mümkün.

5. Her An Temiz Bir Banyo

Banyonuzun her zaman temiz kalması için kullanabileceğiniz basit bir yöntem var. Sabun haznesi olan bir süngere ihtiyacınız var öncelikle. Bu aletin sabun haznesini yarı yarıya bulaşık sabunu ve sirke ile doldurun. Banyodan çıkmadan önce 30 saniyenizi ayırıp banyoyu süngerle köpürtüp ardından durulayın.

6. Lekesiz Cam Temizliği

İhtiyacınız olan malzemeler ve yapmanız gereken  yine çok basit. Bir sprey şişesini yarı yarıya sirke ve su ile doldurun. İçine 1-2 damla bulaşık deterjanı damlatın. Camlarınıza önce bu karışımdan sıkıp beyaz bir bezle silin. Ardından gazete ile kurulayın. Sonuçtan memnun kalacağınıza eminim.

7. Duş Başlığı Temizliği

Duş başlığınızdaki kireç lekelerini çıkarmak için küçük bir poşetin içini elma sirkesi ile doldurun ve duş başlığını poşetin içine koyup poşetin ağzını bağlayın. Bu şekilde 1 saat kadar bekletin.