tr_TR
en
off

ANA SAYFA             SAĞLIK         YEMEK TARİFLERİ        EĞİTİM          PRATİK BİLGİLER

 
Sağlıklı Akciğerler İçin...
1385

             Sağlıklı Akciğerler İçin Faydalı 10 Besin

1. Elma

Amerikalıların “an apple a day, keeps the doctor away” şeklinde bir deyişi vardır. Yani günde 1 elma yerseniz doktora ihtiyacınız kalmaz derler. Elam birçok hastalığa karşı vücudumuzu koruduğu gibi ciğer sağlığımız için de oldukça faydalıdır. Günde 1 elma tüketerek ciğerlerimizi hastalıklara karşı korumamız mümkün. Elmanın yanı sıra elma sirkesi tüketimimizi arttırmak da faydalı olacaktır.

2. Yağlı Balıklar

Somon gibi yağlı balıklar içerdikleri omega 3 yağ asitleri sayesinde akciğerlerimizi güçlendirir.

3. Şeftali

Şeftali içerdiği A vitamini, antioksidanlar, demir ve lifler sayesinde akciğerlerimizde enfeksiyon oluşumunu önler. Özellikle enfeksiyon riskine açık olduğumuz kış mevsiminde şeftali konservesi, şeftali marmelatı ve şeftali reçeli tüketerek enfeksiyonla mücadele konusunda vücudumuza destek olabiliriz.

4. Brokoli

Akciğer sağlığımızı destekleyen en önemli sebzelerden biri de brokolidir. Özellikle kronik obstrüktif pulmoner rahatsızlığı olan hastaların sık sık brokoli tüketmesi gerekmektedir.

5. Ceviz

Günde 1 avuç ceviz tüketimi astım ve soluma güçlüğü gibi rahatsızlıklarla mücadelede fayda sağlıyor. Ayrıca içeriğindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde ciğerler güçleniyor.

6. Kümes Hayvanları

Tavuk, hindi gibi kümes hayvanlarının etlerini tükettiğiniz takdirde ciğerleriniz hayvan kaynaklı A vitamini sayesinde güçlenecektir.

7. Fasulye

Amerikan Kanser Derneği’ne göre fasulye çeşitlerinin içeriğindeki antioksidanlar ciğerlere zarar verebilecek serbest radikallerle mücadele eder.

8. Renkli Dolmalık Biberler

Renkli dolmalık biberler içerdikleri çok sayıdaki vitamin sayesinde akciğerleri güçlendirerek hastalıklara karşı bir koruma kalkanı oluşturur.

9. Kırmızı & Siyah Meyveler

Amerikan Kanser Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre acai ve yaban mersini akciğerleri en çok destekleyen meyveler olup üzüm, çilek, frambuaz gibi meyveler de oldukça önemlidir.

10. Ispanak
Ispanağın içeriğinde C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve enzimler bulunur. Soğuk algınlıklarına ve akciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar.


sağlıklı akciğerler, sağlık, sağlıklı akciğerler için
sağlıklı akciğerler