tr_TR
en
off

ANA SAYFA             SAĞLIK         YEMEK TARİFLERİ        EĞİTİM          PRATİK BİLGİLER

 
Saç Uzatan Yağlar
1088

Saç Uzatan Yağlar

Saçlarınızı bir hevesle kestirdiniz ama pişman oldunuz ve bir an önce  uzamalarını mı istiyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olacak birkaç yağ ve kullanım şekilleri:

Bu yağları teker teker kullanabileceğiniz gibi hepsini ya da birkaçını kullanarak kendi kokteylinizi yapmanı da mümkün.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizinin yağı, saçlara parlaklık verir, saç nemlendirici etkisi ile saç kırılmalarına mani olur ve saçı besler. Diğer yandan hindistan cevizinde bulunan laurik asit (lavrik asit te denilir). Söz konusu bitkisel yağ, saç köklerini tamir ederek daha sağlıklı bir saçlara sahip olmamıza yardımcı olur. 2003 yılında ABD de yapılan bir araştırmada, hindistan cevizi ile banyo öncesi masaj uygulanan kişilerde saçların güneş ışınlarının, havadaki egzoz dumanının, toz ve kirin etkisinden uzun bir süre korunduğu ortaya çıkmıştır.

Keten tohumu yağı: Özellikle de saç dökülmelerinde iyi gelen bir yağ. Sadece saç sağlığı için değil, beden sağlığı için de hayati öneme sahip olan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından adeta doğal depo olan keten tohumu yağı, saçların canlı gür çıkması için gerekli olan E ve A vitaminleri bakımından son derece zengindir.

Üzüm çekirdeği yağı: Bu yağ da saç derisine masaj yapılarak uygulandığında saçın uzamasını sağlar.

Jojoba yağı: Özellikle kuru saçları nemlendirme özelliğinden bahsediliyor. Banyodan sonra saçlarınızı kurutun ve ardından masajla jojoba yağı uygulayın. En az 20 ila 30 dakika bu şekilde bekleyin ve sonra saçlarınızı durulayın.

Biberiye yağı:  Yapılan bilimsel araştırmalarda biberiye yağının sadece saç uzamasına katkı sağlamadığı, aynı zamanda kanser oluşumunu da önlediği ortaya çıkmıştır. Banyoda saçlarınızı şampuanladıktan sonra zeytinyağı ile birlikte biberiye yağı kullanıldığında saçlar daha hızlı uzamaktadır.