tr_TR
en
off

ANA SAYFA             SAĞLIK         YEMEK TARİFLERİ        EĞİTİM          PRATİK BİLGİLER

 
Evde diş beyazlatma
1261


Diş beyazlatma için en bilinen yöntem karbonattır. Karbonatın çok kısa sürede mükemmel sonuçlar verdiği doğrudur. Özellikle çay ve sigara lekelerinde hemen sonuç vermektedir. Ancak karbonatın sık sık kullanılması diş minesine zarar vererek dişlerinizle erken vedalaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle karbonatla diş beyazlatmanın sadece mecbur kalınan durumlarda ve sık olmayacak şekilde kullanılmasını tavsiye ediyorum.

Karbonatla Nasıl Diş beyazlatılır?

İşaret parmağınızın ucunu ıslatıp karbonata batırın. Parmağınıza yapışan kadar karbonatla dişlerinizi fazla da bastırmadan yuvarlak hareketlerle ovun. Özellikle lekelerin üzerinde biraz daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Karbonata batırdığınız diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamanız da mümkün. Ancak bu işlemi parmakla yapmak hem dişlerinize daha az zarar verecek, hem de daha iyi sonuç verecektir.


Çilek ve Diş Beyazlığı

Bu kulağa biraz şaşırtıcı gelebilir. Ama çileğin dişleri beyazlattığı doğrudur. İçeriğindeki asit sayesinde çilekle dişlerinizi fırçalayarak bembeyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Olgunlaşmış bir çileği püre haline getirin. Tıpkı diş macunu gibi diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayın. İşlemi tamamladıktan sonra ağzınızı ılık su ile durulamayı unutmayın. Bu işlemi Haftada  kez tekrarlayabilirsiniz.

Limon Kabuğu

Limon kabuğu da yine içerdiği asitler sayesinde diş beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Rendenin en ince tarafıyla rendelediğiniz limon kabuklarını elinizle suyunu çıkarana kadar ezin. Sonrasında çilek yönteminde olduğu gibi dişlerinizi fırçalayarak durulayın. Bu işlemi de en fazla haftada  kez tekrarlayın.